X10 Academy Košice
O akadémii

O akadémii

Lukostreľba je jedným z tradičných olympijských športov. Je to individuálny šport, v ktorom výsledok záleží len od Vás, Vašej šikovnosti a tréningového úsilia. Je to šport spájajúci technickú zručnosť, fyzickú silu a mentálnu odolnosť, vhodný pre ľudí všetkých vekových kategórií od najmenších až po veteránov a nie je výnimočné, že sa mu venujú celé rodiny.

Lukostrelecká akadémia bola založená v roku 2019 bratmi Miroslavom a Jurajom Duchoňovcami ako prvá svojho druhu na Slovensku.  Venujeme sa olympijskej lukostreľbe, ktorá je jedným z najstarších olympijských športov. Našim cieľom je vychovávať strelcov pre reprezentáciu a získavať popredné umiestnenia na najväčších svetových podujatiach a zároveň rozšíriť povedomie o lukostreľbe v rámci mesta, kraja a celého Slovenska. Využívame moderné tréningové metódy, ktoré sme sa naučili na stážach a počas 3 rokov tréningu v Južnej Kórei, krajine s najväčším počtom olympijských víťazov v modernej histórii tohto športu. Lukostreľbe sa venujeme od roku 2002 a na reprezentačnej úrovni fungujem od roku 2006 až do súčasnosti. Zároveň spolupracujeme so známym mentálnym trénerom, rehabilitačným centrom, Slovenským lukostreleckým zväzom a centrom voľného času. Ako poradca nám pomáha svetoznámy juhokórejský tréner Dongeun (Peter) Suk, ktorý bol v minulosti trénerom viacerých olympijských víťazov.

Od roku 2020 pôsobíme ako externí tréneri vo viacerých kluboch na Slovensku, kde spolupracujeme najmä na sústredeniach alebo diaľkovo. V roku 2021 po zlepšení pandemickej situácie sme sa rozhodli vybudovať našu základňu v Košiciach za pomoci klubu TJ Slávia UVLF Košice -LO a začať pracovať s mládežou, keďže mladí lukostrelci v meste nemajú potrebné podmienky na športovú činnosť. Pracujeme na vybudovaní zázemia, ktoré umožní lukostrelcom trénovať 24/7 počas celého roku, čím vytvoríme jedinečné podmienky pre rozvoj mládeže v tomto športe na Slovensku. Našim cieľom je z mladých nádejných záujemcov vychovať reprezentantov Slovenska, ktorí budú úspešní na medzinárodnej úrovni.